fotograf

Czas wybrać odpowiedniego fotografa na ślub- jak tego dokonać?

Każda para młoda chciałaby, aby jej album ślubny był niezwykły- zarówno pod kątem swojej estetyki, ilości zdjęć, jak i ich charakteru oraz tego, w jaki sposób małżonkowie prezentują się na zdjęciach. W końcu, piękne albumy chętnie pokazuje się znajomym i ze szczerą chęcią powraca się do nich po latach bez szczególnej okazji. Nie znając jednak żadnego dobrego studia fotograficznego możemy obawiać się, czy dokonany przez nas wybór będzie odpowiedni. Jest jednak przynajmniej kilka wskazówek, którymi w praktyce można się kierować. Wobec tego, jak wybrać fotografa na ślub, aby być potem zadowolonym z tego wyboru?

Na początek najlepiej wziąć pod uwagę lokalizację

Fotografa najlepiej poszukiwać w najbliższej okolicy- wybierając studio fotograficzne z innego, odległego miasta, na pewno trudniej będzie się nam umawiać na spotkania, a dodatkowo trzeba będzie zapłacić więcej ze względu na konieczność dojazdów, co się po prostu nie opłaca. W każdej okolicy bowiem zawsze działają jakieś studia fotograficzne, które najlepiej będzie sprawdzić w pierwszej kolejności. Żeby było nam łatwiej, możemy zrobić listę takich miejsc wyszukując je w promieniu około 30 km od naszego miejsca zamieszkania. To powinno dać nam finalnie naprawdę sensowną listę, z której będzie co wybrać.

Jaki pakiet będzie najlepszy?

Przeglądnięcie strony internetowej danego studia fotograficznego to sprawa konieczna. Wiele fotografów zamieszcza na swoich stronach portfolio prac, a co za tym idzie możemy ocenić, czy ich charakter nam odpowiada i czy chcielibyśmy, aby nasze zdjęcia ślubne się tak prezentowały. Zapoznanie się z portfolio może stanowić pierwszą selekcję ofert fotografów, których znaleźliśmy w naszej najbliższej okolicy. Równie ważna jest jednak także sama oferta, która bardzo często przyjmuje formę różnych pakietów ślubnych, które posiadają konkretne ceny. Im droższy i pełniejszy pakiet, tym usługa jest bardziej kompleksowa, ale też dobrze jest dopasować ją do własnych potrzeb. Cena zdjęć ślubnych w praktyce uzależniona jest od wielu zmiennych, najczęściej w pierwszej kolejności brany jest pod uwagę czas pracy fotografa. Dodatkowo, konieczne jest określenie zakresu działań oraz usług: ilość i rodzaj sesji, jak wiele zdjęć ma zostać wykonanych, ile zdjęć trzeba będzie wywołać i ile będzie potrzeba odbitek.

W pakiecie najczęściej można znaleźć reportaż ślubny, a więc zdjęcia z przygotowań do ceremonii, zdjęcia ślubne i ewentualnie zdjęcia weselne. Dodatkowymi zdjęciami w albumie mogą być te z sesji narzeczeńskiej, zdjęcia ze świadkami wykonywane w specjalnym studio fotograficznym, a także zdjęcia plenerowe w sukni ślubnej i garniturze, które zazwyczaj są planowane na jakiś termin już po ślubie. Warto się więc zastanowić, jakiego typu zdjęcia chcielibyśmy umieścić w albumie. Do określenia jest też charakter takiego albumu- może to być klasyczny album z czarnego papieru z wklejanymi zdjęciami lub też album w postaci foto-książki.