album weselny

Zdjęcia ze ślubu i wesela- jak powinny się prezentować?

Album ślubny nawet jeśli potem kurzy się na półce- stanowi niesamowitą pamiątkę jednego z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Łatwiej do niego zaglądnąć niż odtwarzać kasety weselne, niektóre zdjęcia, które szczególnie nam przypadną do gustu- na przykład te w formie portretu- można spokojnie wywołać w większym formacie i oprawić. Warto jest więc mieć taką świadomość, że to właśnie zdjęcia ślubne będą naszą najważniejszą pamiątką po tym wydarzeniu, a to, jak będą się prezentowały jest zależne od fotografa, jakiego wybierzemy. Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z danego studia fotograficznego, zawsze możemy przeglądnąć portfolio dotychczasowych realizacji danego fotografa. To ważne, aby nie kupować kota w worku. To pozwala zorientować się, jakiego typu zdjęcia ten wykonuje, czy ich estetyka nam odpowiada oraz czy najzwyczajniej w świecie się nam one podobają. Dodatkowo, dobry fotograf ślubny może być oblegany, a jego usługi najlepiej zarezerwować sobie z wyprzedzeniem w momencie, kiedy już będziemy znać termin ślubu i wesela. Tym samym będziemy mogli spać spokojnie wiedząc, że wszystko mamy dopięte na ostatni guzik.

Jakiego typu zdjęcia mają znaleźć się w albumie?

Istnieje bardzo wiele możliwości. Najbardziej wstępne propozycje zdjęć do albumu mogą pochodzić z sesji narzeczeńskiej poprzedzającej sam ślub. Bardzo wiele fotografii za pewne będzie pochodziło z samego ślubu oraz wesela. I tutaj podstawową usługą w zakładach fotograficznych jest reportaż ślubny- może on ograniczać się do samej ceremonii, ale może też obejmować wesele. Fotograf wykonuje więc bardzo wiele zdjęć podczas uroczystości, a następnie można zadecydować, które zdjęcia finalnie będą miały znaleźć się w albumie. Dodatkowo, w albumie mogą znaleźć się zdjęcia ze wspólnej sesji zdjęciowej pary w studiu fotograficznym, gdzie można udać się w trakcie wesela ze świadkami. Ostatnią możliwość stanowią zdjęcia z zaplanowanej sesji plenerowej, która zazwyczaj odbywa się już kilka lub kilkanaście dni po weselu, ale w sukni ślubnej i garniturze w jakiś romantycznym miejscu.

Na jaki typ albumu możemy się zdecydować?

Sam album również może mieć dwie formy- pierwsza to klasyczny album, do którego zdjęcia zostaną wklejone. Ma on grube, czarne stronice, a zdjęcia wywołuje się na matowym papierze, aby nie odbijały się i aby nie było na nich znać śladów palców. Bardzo często dodatkowo dodaje się im białą obwódkę. Album może być oprawiony grubą skórą, jest klasyczny, elegancki i bardzo stylowy. Alternatywę stanowi album w formie foto-książki, gdzie wszystkie strony albumu są gęsto zadrukowane kolażem zdjęć. W takim albumie zazwyczaj można umieścić takich fotografii znacznie więcej. Oba rodzaje albumu zasadniczo się między sobą różnią- trzeba więc wybrać opcję, która jest bliższa naszemu własnemu wyczuciu estetyki. W końcu, album ten pozostanie z nami przez długie lata i być może często będziemy po niego sięgać.