fotografia weselna

Fotografia weselna- od czego uzależniony jest jej koszt?

Powszechnie panująca opinia na temat zdjęć weselnych raczej mówi o tym, że zdjęcia ślubne wcale nie należą do najtańszych. W praktyce jednak cena takiej usługi jest uzależniona od wielu zmiennych, które warto wziąć pod uwagę. Nie zawsze trzeba też wydawać majątek decydując się na wszystko. Zazwyczaj też nikt na takiej usłudze nie chce oszczędzać, gdyż zdjęcia naprawdę mogą być doskonałą pamiątką na całe życie. Ważne jednak, aby dostosować usługi fotografa ślubnego do własnych preferencji i do tego, co naprawdę chcielibyśmy zobaczyć w takim albumie ślubnym.

Ile kosztuje fotograf weselny? Na cenę wpływa bardzo wiele aspektów!

Zazwyczaj, cena zdjęć ślubnych oscyluje w granicach od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Wielu fotografów opracowuje specjalne pakiety cenowe, gdzie w ramach konkretnego pakietu można otrzymać najczęściej poszukiwane przez narzeczonych usługi. Na cenę przede wszystkim wpływa ilość godzin pracy fotografa. Pakiet, w którym fotograf przygotowuje reportaż z samego ślubu na pewno będzie tańszy od pełnego reportażu ślubnego, który rozpoczyna się już od przygotowań w domu pani i pana młodego, a kończy w późnych godzinach zabawy weselnej. Na cenę wpływa też ilość i charakter materiału, jaki ma zostać wygenerowany. A więc na pewno ilość zdjęć do wywołania, jakie mają znaleźć się w albumie, a także ilość odbitek. Wiąże się to bowiem z koniecznością dodatkowej obróbki, retuszu i przygotowania takich fotografii.

Na jakiego rodzaju zdjęcia się zdecydujemy?

Dostępnych jest wiele możliwości i to również wpływa na cenę. Para młoda może zdecydować się na zaaranżowanie sesji narzeczeńskiej, która może odbyć się w jakimś znaczącym dla nich miejscu. Zdjęcia z takiej sesji mogą stanowić naturalny wstęp do albumu i prezentować głównych jego bohaterów, mogą to być zdjęcia magiczne, ukazujące historię miłości. Oczywiście, najbardziej typowymi zdjęciami w albumie będą te, które fotograf wykona w ramach reportażu ślubnego w dniu ślubu i wesela. Mogą one dotyczyć przygotowań, samej ceremonii, a także najważniejszych punktów w ramach zabawy weselnej. Jeśli tylko fotograf, jakiego zatrudnimy posiada własne studio, dodatkowo można zdecydować się na zdjęcia ślubne w dzień uroczystości ze świadkami właśnie w takim studio. Bardzo często takie zdjęcia podlegają dodatkowej wycenie w zależności od liczby ujęć na jakie się zdecydujemy.

Ostatnią możliwość stanowią zdjęcia ze ślubnej sesji plenerowej. Zazwyczaj taka sesja odbywa się już po ślubie, w jakimś dodatkowym terminie, kiedy to emocje już opadną. Można nawet samodzielnie zaproponować plener, który naszym zdaniem będzie najodpowiedniejszy, ale możemy też zdać się na doświadczenie fotografa. Takie zdjęcia również bardzo ładnie prezentują się w albumie i sprawiają, że jest on znacznie bardziej zróżnicowany. Ważne, aby wszystkie fotografie w albumie miały swój klimat, charakter i były pewną artystyczną interpretacją związku oraz tego ważnego dla młodej pary dnia. Oczywiście, finalnie na cenę usług fotograficznych wpływa też popularność i renoma danego studia fotograficznego, a także to, czy działa ono w dużym mieście czy w małej miejscowości.