planowanie wesela

Kiedy i od czego najlepiej zacząć planowanie wesela?

Wydaje się, że do załatwienia jest tak wiele spraw, a o żadnej nie można zapomnieć. Kiedy więc w praktyce rozpocząć przygotowania i planowanie wesela? Niektórzy mówią, że kilka lat wcześniej, inni twierdzą, że wystarczającym zapasem czasu jest rok. Jaką strategię obrać, aby faktycznie zdążyć ze wszystkim i aby wszystko udało się zrobić na czas dokładnie w taki sposób, w jaki sobie wymarzyliśmy? Zazwyczaj, zapas roku czasu okazuje się absolutnie wystarczający i tyle też czasu najczęściej pary dają sobie na wszelkie przygotowania. Wyjątek stanowią kwestie rezerwacji konkretnych lokali weselnych, które są kultowe, bardzo oblegane i które mogą faktycznie wymagać dokonania takiej rezerwacji wcześniej. Jeśli więc mamy w głowie jedno konkretne miejsce, w którym chcielibyśmy, aby odbyło się nasze wesele i mamy podejrzenie, co do tego, że obłożenie w lokalu jeśli chodzi o imprezy okolicznościowe może być duże bo to jakiś dworek czy zamek- spróbujmy udać się do tego miejsca i wybrać termin tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Jeśli natomiast nie mamy wybranej sali i będziemy chcieli dopiero ją wybrać spośród kilku dostępnych opcji z naszego regionu- takiego wyboru można dokonać z rocznym wyprzedzeniem.

Sala, zespół, suknia ślubna i coś jeszcze?

Wybór sali jest niejako kluczowy, tak jak i określenie terminu ceremonii. Najbardziej wstępną rzeczą jest więc ustalenie, kiedy będzie można zawrzeć związek małżeński, poprzez udanie się do urzędu, a jeśli będzie to ślub kościelny- do kancelarii parafialnej. W przypadku ślubu kościelnego zazwyczaj trzeba też zwrócić uwagę na okres postu podczas ustalania terminu. Mając już konkretną datę tego najważniejszego wydarzenia- można zacząć dostosowywać do niej wszystkie inne sprawy organizacyjne. Oprócz sali weselnej trzeba na pewno pomyśleć o zespole weselnym, który również być może trzeba będzie zarezerwować z wyprzedzeniem. Powoli będzie można też zacząć rozglądać się za sukniami ślubnymi. Istnieje naprawdę bardzo wiele opcji poszukiwań tego wyjątkowego stroju: od zakupu w butiku, przez kupno sukni w sieci, aż po jej wypożyczenie lub uszycie u krawcowej. Panowie natomiast mają odrobinę mniej skomplikowaną sytuację wybierając spośród klasycznych garniturów.

Zdjęcia, filmowanie oraz usługi florystki

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przemyślenie kwestii obecności kamery na ślubie oraz na weselu. Jeśli będziemy chcieli kamerzystę- również należy zarezerwować jego usługi z wyprzedzeniem. Podobnie wygląda sytuacja z fotografem oraz ewentualnymi zdjęciami w formie sesji w studiu fotograficznym oraz w plenerze. Trzeba też podjąć decyzję o tym, czym pojedziemy do ślubu i jeśli mamy konkretne wymagania- takie jak chociażby dorożka czy biała limuzyna- dobrze jest taką usługę również zarezerwować wcześniej. Koniecznie trzeba pomyśleć też o zamówieniu w kwiaciarni bukietów ślubnych, ale i o przygotowaniu wystroju sali weselnej. W przypadku wielu lokali można zdecydować się na dodatkowe usługi florystki, która udekoruje salę z wykorzystaniem kwiatów i dekoracji sezonowych.